Blog

❤ Trochę historii ❤

*  *  *

Antoni Cierplikowski – król fryzjerów!

*  *  *

Polak, który wylansował „chłopczycę” i kolorowe włosy.

cierplikowski_antoni.jpg

Używał grzebienia i nożyczek, ale nie był zwykłym fryzjerem. Na Zachodzie wciąż uważany jest za artystę-wizjonera, który wyznaczał światowe trendy. Na jego zmysł piękna i talent zdawały się takie gwiazdy jak Coco Chanel, Marlenę Dietrich, Edith Piaf, Greta Garbo, Brigitte Bardot czy Polę Negri. Kto to taki?

Jego ubiór przypomina żywo strój wschodniej księżniczki. Brzęczące bransoletki, olbrzymich rozmiarów pierścionki, bielutki płaszcz, niezmiernie fantastycznie skrojony, na szyi pstry szalik z subtelnego jedwabiu. Brwi wygolone, na ich miejscu cieniutkie, z lekka zaokrąglone kreski – taką charakterystykę Cierplikowskiego zamieściło w 1928 roku pismo „Polonia”, wydawane we Francji.

d33326f50c9d54e08ac1cf6bf1b3ee2c,780,0,0,0

 

Pierwszy zakład fryzjerski założył w 1910 roku w Paryżu, a w latach 20. miał ich już około 60, i to na całym świecie. Do salonów Antoine’a dobijały się znane aktorki, gwiazdy estrady, ludzie kultury i sztuki, a także… księżniczki i królowe. Ale Cierplikowski to nie tylko fryzjerstwo. – Tworzył perfumy i kosmetyki, projektował torebki i kapelusze, kostiumy i peruki, kolekcjonował dzieła sztuki współczesnych mu artystów, przyjaźnił się z wielkimi gwiazdami.

Antoine jako pierwszy połączył usługi fryzjerskie i kosmetyczne pod jednym dachem, czego zazdrościły mu Helena Rubinstein i Elizabeth Arden, bezskutecznie zabiegając o współpracę z nim. W jego salonach kobieta znajdowała wszystko, co potrzebne do pielęgnacji urody, mogła tam także zakupić produkty upiększające.

Zrewolucjonizował damskie fryzjerstwo, rozpoczynając modę na krótkie włosy u kobiet. Tak narodził się nowy styl „garconne” (chłopczyca) i tak rozpoczęła się prawdziwa światowa kariera Antoine’a.

*  *  *